Expand Cut Tags

No cut tags

Vision Zero

Dec. 1st, 2014 09:09 am
noddeat: (new)
[personal profile] noddeat
Це придумана в Швеції концепція, що також була підхоплена іншими розвиненими країнами, яка полягає у зменшенні смертності та тяжких поранень у автомобільних аваріях до нуля. У Швеції вона і так одна з найнижчих у світі — 3 смерті на 100 тищ мешканців на рік. Для порівняння, у Німеччині 4, у Франції 5, у Італії 6, у Польщі і Румунії 11, у США 12, в Україні 13.5, у РФ 19. У перерахунку на 100 тищ автівок смертність виносить 5 у Швеції, 7 у Німеччині, 8 у Італії, 8,5 у Франції, 14 у США, 18 у Польщі, 35 в Україні (!), 47 в Румунії (!!), 55 у РФ.

Концепція нульової смертності базується на таких ідеях:
— комфорт швидкого пересування не вартий людських жертв. Жодна смерть не є допустимою;
— визнання, що люди помиляються, якими б ідеальними водіями вони не були;
— дизайн дорожньої системи повинен не давати людям право на фатальну помилку;
— таким чином, відповідальність за тяжкі ДТП перекладається з водіїв на саму дорожню систему і їх конструкторів;
— дуже багато бабла виділяється на боротьбу з раком, СНІДом чи іншими хворобами, але смертність від автокатастроф набагато вища, а інвестується у це набагато менше.

Тут теж багато залежить від співпраці органів влади, які відповідають за дорожню систему, та виробників автівок. Ось, наприклад, міська адміністрація Ґьотеборґа співпрацює з Вольвом, щоб вона могла потестувати свої автономні автівки у реальному русі в місті. Очевидно, що збільшення кількості таких автівок суттєво зменшить смертність та дозволить довести її до нуля.


Оцей простий графік показує, шо Vision Zero не є якоюсь неадекватною фантазією бюрократів — незважаючи на те, шо кількість автівок збільшується, смертність на дорогах зменшується, шо є результатом праці як виробників автівок, так і інженерів та дизайнерів дорожньої системи:

Date: 2014-12-02 11:22 pm (UTC)
From: [personal profile] ichthuss
>Жодна смерть не є допустимою;

Абсолютно пропагандистський лозунг. Хоча, безперечно, вкладення в автобезпеку дійсно можуть врятувати набагато більше людей, ніж ті ж кошти в багатьох модних напрямках порятунку життів.

Date: 2014-12-02 11:51 pm (UTC)
From: [identity profile] noddeat.livejournal.com
чому пропагандистський? В авіації же досягнуто такого рівня безпеки (тобто ясно шо літаки все одно падають, але ймовірність опинитися в такому літаку мізерно мала).

Date: 2014-12-03 12:14 am (UTC)
From: [personal profile] ichthuss
Тому що формально це означає, що слід відмовитись від будь-якого комфорту поїздки, якщо ймовірність загинути в автокатастрофі ненульова. Ненульова вона завжди, це означає, що потрібно відмовитись від поїздок взагалі.

Date: 2014-12-03 12:18 am (UTC)
From: [identity profile] noddeat.livejournal.com
ну це якщо з точки зору математики підходити. з точки зору фізики нульова ймовірність — це округлена ймовірність типу 0,0001.

в смертях на тищу населення це шось типу 0,003 (три смерті на мільйон).
Edited Date: 2014-12-03 12:20 am (UTC)

Date: 2014-12-03 03:18 am (UTC)
From: [personal profile] ichthuss
Якщо придиратись до слів, то не "з точки зору фізики": немало цікавих ефектів були знайдені далеко за 6 чи 7 знаком.

А по темі - навіть в такому послабленому варіанті цей лозунг залишається пропагандистським, і ось чому: той самий "комфорт", який ми урізаємо задля підвищення безпеки, виливається в абсолютно конкретні складнощі в конкретному житті конкретної людини, відбирає у неї певні ресурси, матеріальні і не тільки. В маштабі мільйонів людей цей брак ресурсів неминуче позначиться як на тривалості життя, так і на смертності цих людей. Якщо це звучить занадто абстрактно, то можна, навіть не беручи до уваги випадки невідкладної медичної допомоги, наприклад, прикинути ефект від дорожчої медичної страховки, на яку не вистачатиме гроші через вищі витрати на автотранспорт. І це лише у випадку, якщо ми вважаємо людське життя ультимативною цінністю, а багато людей про своє життя цього не скажуть, і я не бачу підстав їх примушувати.

В цілому я охоче вірю, що автотранспорт - одне з найдоцільніших місць для вкладання грошей задля порятунку життів. Але максималізм рано чи пізно вилізе боком.

Date: 2014-12-03 11:53 am (UTC)
From: [identity profile] noddeat.livejournal.com
Максималізм вилізає боком багато де і багато в чому — таке життя. Можна згадати США, де існує концепція «risk free society», яка виливається в багато ідіотських заборон включно з забороною імпорту кіндер-сюрпризів, бо дитина може іграшку проковтнути. Це аж ніяк не заважає дитині взяти пістолет у тата і шось постріляти: тут тобі скажуть, шо за цим мають слідкувати батьки. А от за кіндер-сюрпризом — держава. Ну і ше заборона непастеризованого молока — і тп.

У Швеції ж існує ще досі державна монополія на продаж алкоголю, який дуже дорогий.

Шо тут сказати: люди вважають, шо у цьому випадку безпека цінніша, ніж незручності. Мене бісить контроль безпеки в аеропортах і я готовий летіти без нього, приймаючи всі ризики. Але суспільство вважає інакше.

Date: 2014-12-03 01:05 pm (UTC)
From: [personal profile] ichthuss
Так в тому-то і справа, що безпека авіаперельоту - це справа рівно трьох суб’єктів: пасажира, авіакомпанії та власника аеропорту. Ну добре, чотирьох - ще власника другого аеропорту. Суспільство тут ніяким боком.

Date: 2014-12-03 01:11 pm (UTC)
From: [identity profile] noddeat.livejournal.com
пасажир то не один, це ж не таксі. Суспільство = всі потенційні пасажири, що з урахуванням дешевизни перельотів = все населення країни.

Date: 2014-12-03 01:12 pm (UTC)
From: [identity profile] noddeat.livejournal.com
утім, навіть якби було таксі, все одно безпека залежить від вимог суспільства. У Німеччині не тільки заборонено перевозити дітей без автокрісла, а ніхто й без нього в таксі не сяде.

Date: 2014-12-03 02:10 pm (UTC)
From: [personal profile] ichthuss
Я б зараз відклав питання безпеки дітей та інших недієздатних осіб. Мені здається, в першу чергу треба вирішити питання безпеки людей дієздатних, а тільки потім займатись цією темою. Не тому, що вона менш важлива, а тому що вона заплутує тему і цим дуже зручна людям, які хочуть заплутати тему.

Date: 2014-12-03 02:09 pm (UTC)
From: [personal profile] ichthuss
А конкуренція нащо? Де диверсифікація авіакомпаній за рівнем заходів безпеки? Чому лоукостери без обідів протягом перельоту є, а компаній з полегшеним режимом контролю нема? Я розумію, що це треба домовлятись з аеропортом, але не маю сумнівів, що домовились би. Ніша-то велика.

Date: 2014-12-03 02:20 pm (UTC)
From: [identity profile] noddeat.livejournal.com
>Чому лоукостери без обідів протягом перельоту є, а компаній з полегшеним режимом контролю нема?

Ну, в Африці все є, і в Азії. А в Європі ні, і я би не хотів, шоб з’явилися. Тут можна нескінчено сперечатися на цю тему, але основним аргументом «проти» є те, що люди, які у більшості своїй не є фахівцями, не можуть адекватно оцінити, на що саме вони підписуються (у випадку обіду все просто: ти підписуєшся на відсутність їжі протягом 3х годин). З цієї ж причини нема диверсифікації продуктів за ймовірністю отруїтися і тп. Життя надто коротке, шоб витрачати купу часу на всі дрібниці.
Edited Date: 2014-12-03 02:21 pm (UTC)

Date: 2014-12-03 02:24 pm (UTC)
From: [personal profile] ichthuss
А їм і не треба розбиратись. Треба вибрати страховку, в правилах якої написано: можна користуватись послугами авіакомпаній з рівнем безпеки не ничже ААБ+. Страхова компанія все порахує за них. Якщо вони високо цінують своє життя (а ми виходимо з того, що високо), то їм компанії з низьким рівнем безпеки надто дорого будуть обходитись.

Date: 2014-12-03 02:29 pm (UTC)
From: [identity profile] noddeat.livejournal.com
ну я читав твою теорію, так.

Я би не хотів жити в світі, який керується страховими компаніями. Цей світ не тільки не дає свободи, він призводить до великої несвободи, якщо апроксимувати те, шо роблять автомобільні компанії. В теорії воно може і красиво, а на практиці найбільші мудаки — це страхові компанії (у яких і альтернативи нема, шоб не контролювати кожен твій пук — інакше на виживуть на ринку).

Date: 2014-12-03 02:32 pm (UTC)
From: [personal profile] ichthuss
То можеш не страхуватись, а просто обирати авіакомпанію з найвищим (або просто сьогоднішнім) рівнем засобів безпеки. У чому проблема?

Date: 2014-12-03 02:38 pm (UTC)
From: [identity profile] noddeat.livejournal.com
я не дочитав. я думав, шо йдеться про технічну безпеку літака, а не про контроль.

контроль/не контроль я би хотів обирати, так. тільки підозрюю, шо компанії без контролю просто збанкрутують і все.

Date: 2014-12-03 02:42 pm (UTC)
From: [personal profile] ichthuss
Чому збанкрутують? Мало охочих буде?

А навіть якщо збанкрутують, рівні безпеки ж не обмежуються варіантами "немає контролю" і "контроль, як сьогодні".

Date: 2014-12-03 02:57 pm (UTC)
From: [identity profile] noddeat.livejournal.com
>Чому збанкрутують? Мало охочих буде?

угу. ну або навпаки — буде авіація тіки без контролю. Це стосується всього бізнесу, в якого низька рентабельність — він має тенденцію до уніфікації.

Date: 2014-12-03 02:58 pm (UTC)
From: [personal profile] ichthuss
От тільки компанії-лоукостери ламають всю схему.

Date: 2014-12-03 03:02 pm (UTC)
From: [identity profile] noddeat.livejournal.com
чого вони ламають то? Норми безпеки то уніфіковані, шо на Люфтганзі, шо на Раянейрі. Вони ж відрізняються комфортом, а не безпекою.

Date: 2014-12-03 03:06 pm (UTC)
From: [personal profile] ichthuss
Я зрозумів попередній коментар у сенсі, що низькорентабельний бізнес уніфікується по всім параметрам. Якщо ж мова була про те, що він уніфікується (а не ділиться на ніші) лише по деяким параметрам, то я не розумію, про які параметри йдеться, і чому контроль безпеки до них відноситься.

Date: 2014-12-03 04:59 pm (UTC)
From: [identity profile] noddeat.livejournal.com
скажімо так:
а) уніфікується по всіх тих параметрах, які більшість клієнтів не вважають занадто важливими для себе, а тому на них можна зекономити і запропонувати нижчу ціну.
б) уніфікується, якщо ніша занадто мала, а тому рентабельність там неможлива.

Контроль безпеки — дуже дорога річ (обладнання, працівники, аудит — оце все), тому окуповується у двох випадках:
а) коли він обов’язковий, і платять за нього всі — тоді в перерахунку на пасажира це не так дорого;
б) коли для абсолютної більшості людей він важливий.

В демократичній країні а=б: люди голосують більшістю за обов’язковий контроль безпеки, він впроваджується.

Тому у сферичному у вакуумі вільному суспільстві неможливо очікувати, шо завжди буде вибір або того, або того. Якщо кількість людей, яким потрібен контроль безпеки, зменшиться нижче його рівня рентабельності, рейси з ним стануть доступними лише для тих, в кого і так є свій літак (а йому тим паче контроль безпеки не потрібен).
Edited Date: 2014-12-03 05:01 pm (UTC)

Date: 2014-12-03 06:51 pm (UTC)
From: [personal profile] ichthuss
Якщо виходити з того, що життя пасажира традиційно буде застраховане на велику суму, то авіакомпанії без складних для пасажира засобів контролю буде або досягати порівнюваного рівня безпеци іншими способами, або буде помітно дорожчою (і, таким чином, дозволяти людям зекономити час за їх гроші). Проблеми нерентабельності контролю в цьому випадку не виникає взагалі: компанії з традиційним контролем будуть, можливо, навіть дешевшими для пасажира.

Date: 2014-12-03 07:02 pm (UTC)
From: [identity profile] noddeat.livejournal.com
можливо, а можливо це працюватиме навпаки: тут, звісно, індивідуально тре вивчати це все.

і, до речі, відсутність страхування не означає, шо життя нічого не коштує: просто тоді родинам пасажирів доведеться подавати в суд і довго боротися, тоді як страхова бере це все на себе.

Profile

noddeat: (Default)
noddeat

April 2017

S M T W T F S
      1
23 45678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Most Popular Tags

Page Summary

Style Credit

Page generated Jul. 15th, 2025 07:31 pm
Powered by Dreamwidth Studios