Expand Cut Tags

No cut tags

Jul. 22nd, 2009

noddeat: (Default)
Минулий тиждень я провів у містечку Криниця (Krynica) та околицях. Місцевість ця вирізняється тим, що до кінця 2-ї світової війни вона була заселена переважно лемками, які прибули до Польщі з Румунії. Але про все спочатку.

Хто такі лемки (матчастина)?

Здавалося б, де шукати інформацію про цей український етнос, як не в українській вікіпедії? Тим не менш, у вікіпедії УРСР є аж три абзаци про лемків: що це український субетнос, який мешкає в українських Карпатах, на Сході Польщі між річками Сяном і Попрадом, та на півночі й Сході Словаччини, між річкою Попрад та Ужгородом. І що після війни частина лемків була виселена з Польща в Україну, а частина — переселена на Захід Польщі на землі, що поляки отримали від німців.

Як не прикро, але про лемків треба читати у польській або англійській вікіпедії. Отже, лемки прийшли до Карпат приблизно в 13 столітті з Румунії, а точніше з її регіону, що називався Волохією. Православні волохи асимілювалися з руським (русинським) народом, що мешкав на тих теренах, перейняли їх мову й культуру, та стали називати себе русинами або руснаками. Після Берестейської унії частина їх перейшла до греко-католицизму, а частина лишилася православною. Назва «лемки» виникла пізніше, десь від 19 століття, і походить від лемківського слова «лем», що означає «лишень, тільки». Це слово відсутнє в інших українських говірках, а так само відсутнє в польській чи словацькій мовах. Тож не дивно, що для інших слов’ян слово «лем» було дуже ржачним, і тому всі стали називати їх «лемками», що англійською можна перекласти як «onlyers» :) Цей факт наробив трохи плутанини у етнографії, бо зараз частина лемків називає себе, власне, лемками (ті, хто мешкають у нас на Галичині, та в Польщі), а частина продовжує називати себе руснаками або русинами (у нас в Закарпатті та в Словаччині). Де факто ж русини і лемки — це та сама національність.

У 20 столітті виник український визвольний рух, і лемків автоматично записали в українці, хоч не всі з них були щасливі з цього приводу. Деякі, звісно, долучилися до визвольного руху. Під час другої світової війни деякі польські лемки перейшли з греко-католицизму назад на православ’я, власне, протестуючи проти того, що греко-католицькі священики співпрацювали з УПА. Словом, ситуація є a bit more complicated, ніж це можна прочитати в наших підручниках історії. Після другої світової польська комуністична влада автоматично оголосила всіх лемків українцями та зрадниками, звинувативши у співпраці з УПА та в різанині на Волині (де лемків немає і не було). Це було обґрунтуванням для їх подальшого виселення з тих теренів.

Зараз ситуація з польською лемківщиною виглядає доволі сумно: ті, хто був виселений на Захід Польщі, нормально себе почуває і там, і приїздить сюди лише раз на рік поностальгіювати на «Лемківській ватрі». Лемки, виселені в Україну, зі зрозумілих причин теж не мають можливості повернутися. Лише невеличка частина лемків повернулася. У зв’язку з цим, більшість православних і греко-католицьких лемківських церков нині є польськими католицькими, хоча їх підтримують у ідеальному стані.

Це був короткий політично-історичний екскурс, але метою цього посту аж ніяк не є прогружати вас цим усім, а показати власне лемківську церковну архітектуру )

Profile

noddeat: (Default)
noddeat

April 2017

S M T W T F S
      1
23 45678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Most Popular Tags

Style Credit

Page generated Jul. 12th, 2025 07:54 am
Powered by Dreamwidth Studios