Вперше я побував у Королівстві Нідерландів у далекому 2006 році, і це було студентське місто Утрехт, де знаходиться один з найкращих університетів у Європі та не останніх у світі — Утрехтський університет (Universiteit Utrecht). Цього разу я поповнив список Ейндховеном, Амстердамом і Гаагою, а тепер хочеться побувати в Роттердамі, Маастріхті, Лєйдені, Делфті та Ґронінґені.
Чесно кажучи, я тоді теж не уявляв собі різниці між Нідерландами і Голландією. Отже, let me get the things clear для тих, хто теж плутає ці дві географічні назви.
Не ГолландіяОтже, країну, яку в розмовній мові називають у нас Голландією, насправді носить назву Нідерланди (англійською the Netherlands, нідерландською Nederland), там мешкають нідерландці і говорять вони нідерландською мовою, яка має певну спільну лексику з німецькою, але загалом дуже відмінна від неї за написанням, граматикою і мелодикою. Повна назва країни — Королівство Нідерланди (Koninkrijk der Nederlanden), куди, крім самих Нідерландів, входять ще Нідерландські Антильські острови у Карибському морі. Колись Нідерланди також мали колонії у Африці та Індонезії. Мова африкаанс, якою розмовляють у Південній Африці, походить з нідерландської, і нею розмовляють нащадки нідерландських поселенців. Звісно, королева не має ніякої влади у країні, а Нідерланди є республікою. Сама назва «Нідерланди» означає «нижні землі». Якби не величезні дамби, збудовані по всій країні (Hollandse Waterlinie), її б вже давно нахер залило водою.
Що ж таке Голландія? Нідерланди поділені на 20 адміністративних одиниць — провінцій, з них одна носить назву Північна Голландія зі столицею у Амстердамі, а друга — Південна Голландія зі столицею в Гаазі. При цьому за конституцією столицею всіх Нідерландів є Амстердам, однак де факто уряд, парламент та резиденція королеви знаходяться в Гаазі. Більшість посольств теж знаходяться там. Певно, завдяки тому, що в країні є, по суті, дві столиці, Нідерланди стали називати Голландією. Якщо в новинах Україну часто називають Києвом, США — Вашингтоном, а Іран — Тегераном, то з Нідерландами так не зробиш: не можна сказати «Амстердам», бо уряд не там, і не можна сказати «Гаага», бо це не столиця. Але це моя версія, я насправді не знаю, чого так.
Називати Нідерланди Голландією — це, в принципі, не помилка, але от мова тільки нідерландська, й національність — нідерландець.
СтереотипиЩо ви знаєте про Нідерланди? Наркотики, повії, сир, евтаназія, щось може ще я забув?
Тюльпани? У цьому пості я спробую трохи більше розповісти про цю країну. Чи знаєте ви, що компанія Philips — нідерландська (повна назва — Koninklijke Philips Electronics, себто Royal Philips Electronics) і заснована у 1891 році кузином Карла Маркса Герардом Філіпсом у містечку Ейндховені, а випускала вона... лампочки! Отож, цей пост буде присвячений саме Ейндховену — містечку на південному заході Нідерландів.
Eindhoven (Ейндховен)Потрапили ми сюди в першу чергу тому, що це єдине місто в Нідерландах, куди можна з околиць Кракова (з Катовіць) долетіти дешевими авіалініями. Аеропорт в Ейндховені знаходиться у межах міста, що не могло не тішити:

Це тихе, спокійне і типово нідерландське містечко. З вікна автобуса видно типову
( нідерландську архітектуру )