Expand Cut Tags

No cut tags
noddeat: (Default)
[personal profile] noddeat
У Австрії є два технічні ексклави (пене-ексклави*), які на мапі хоч і з’єднані з рештою країни, але єдина дорога веде тільки через територію Німеччини, у зв’язку з чим вони вважаються німецькою (а не австрійською) митною територією, громадський транспорт там представлений німецькими регіональними автобусами, а поштових індексів вони мають два — німецький та австрійський.

*Примітка для фонетичних наці: слово походить від латинського paene — «майже», тому пене-ексклав, а не піні-.

Перший з них це Юнґхольц, шо з’єднаний з рештою країни у одній точці, шо є вершиною гори. Поза цією точкою він повністю оточений Німеччиною. Кляйнвальсерталь є менш очевидним ексклавом, адже на перший погляд це повноцінний кусок Австрії:


Про те, шо шось не так, ви зрозумієте, якщо спробуєте сюди потрапити, наприклад, із сусіднього містечка Варт, 12 км по повітряній лінії. Це зайняло у мене 2 години 25 хвилин за ось таким маршрутом (~100 км):
Kleinwalsertal

Kleinwalsertal

Дорога в цій долині тільки одна і вона веде через Німеччину. Коли у 19 столітті почали на кордонах ставити шлагбауми і митниці, долина дуже постраждала від неможливості торгувати з сусідніми баварськими селами, фермери пробували возити корів через гори, але мусили через таку логістику піднімати ціни, а тому не сильно були конкурентні у «материковій» Австрії.
Kleinwalsertal
Десь за цими горами — решта Австрії

Узагалі вся історія Європи — це як з’являлися і падали кордони. Цей кордон з’явився у 1814 році — остаточна мирна угода, шо встановлювала кордони Австро-Угорщини та Королівства Баварія, а впав 1891 року внаслідок угоди з Німецькою Конфедерацією, згідно з якою Кляйнвальсерталь став німецькою митною зоною.
Kleinwalsertal
В’їзд у долину

Кому взагалі спало на думку приєднати це місце до Австрії? Навіщо воно їм всралося? Навіщо воно мешканцям всралося?
Kleinwalsertal

Єдиними, хто задався цими питаннями, були наці: ще у 30-х роках, коли Гітлер, будучи незадоволеним австрійським урядом, який щемив місцеву нацистську партію, ввів податок у 1000 марок за відвідання Австрії (це 4200 єврів за нинішніми грошима). Так от, Кляйнвальсерталь не був охоплений цим податком. А після окупації Австрії долину було приєднано до Швабської області (Reichsgau Schwaben), у той час як Тіроль і Форарльберґ були об’єднані у єдину область Тіроль-Форарльберґ.

Однак всім, крім нацистів, абсолютно нормально було так жити: ніби економічно пов’язаними з Баварією, але все одно незалежні. Про кордон зараз нагадують тільки таблички:
Kleinwalsertal

Повернувшись трохи назад у історії, слід зазначити, шо кляйнвальсертальці — це нащадки алеманського племені вальсерів (власне, Кляйнвальсерталь — це Мала Долина Вальсерів), які походять зі Швейцарії, а зараз мешкають у Швейцарії, Ліхтенштейні, Південному Тіролі (Італія) та трохи — у Баварії. Вони розмовляють алеманською говіркою, шо ближча до говірок у Швейцарії, а відрізняється від мови, шо розмовляють у решті Форарльберґа (за винятком кількох долин, де теж мешкають вальсери).
Kleinwalsertal

Належали ці території, природно, на початку різним феодалам з Баварії, а перше приєднання долини до Тіроля сталося у 1453 році, коли місцевих з незрозумілої причини заїбали двоє баварських герцоґів, яких вони кинули в тюрягу. Селяни захотіли бути підлеглими габсбурзькому герцоґу через це, що кінець кінцем і сталося. Отже, причина, чому ця долина опинилася в Австрії, стара, як світ: жадібність місцевих олігархів. Бути під австрійцями було вигідно: вони десь далеко, тебе не чіпали, лишень раз на рік податок якийсь треба було платити.
Kleinwalsertal
Гори — природна фортеця. З обох боків за горами — Німеччина

Ну, а зараз в Європі просто кордони не міняють, хоча, ймовірно, і зараз бути жителем долини в такому статусі вигідно: ти одночасно ніби і австрієць, і баварець.
Kleinwalsertal

Ти можеш, як австрієць, наприклад, понизити обмеження до 40 км/год. А в Німеччині радше не можна:
Kleinwalsertal

Profile

noddeat: (Default)
noddeat

April 2017

S M T W T F S
      1
23 45678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Most Popular Tags

Style Credit

Page generated Jul. 13th, 2025 04:53 pm
Powered by Dreamwidth Studios