Expand Cut Tags

No cut tags

Dec. 1st, 2015

noddeat: (Default)
Баварія — це латинська назва регіону, який його мешканці називають Баєрн, але це також ім’я його символу — цієї жінки:
Kleinwalsertal

Баварія
не відповідає ніякій реальній чи міфічній особі, її придумали у 19 столітті на прохання короля Людвіґа І і поставили в Мюнхені. Цю ж Баварію я сфоткав на кордоні з Австрією, точніше, на кордоні з Кляйнвальсерталем, просто на автомобільній стоянці.

Хто і чому вирішив її поставити саме тут, загадка.
noddeat: (Default)

Розповідає Федеральне міністерство харчування, сільського господарства та захисту споживачів (переклад найважливішого вмісту):

Чи дозволено в Європейській Унії вирощування гентехнічно модифікованих рослин?
Згідно з європейським правом, вирощування дозволене тільки тих рослин, що задовільняють суворі вимоги щодо гарантії, що ці рослини є безпечними для людей, тварин та навколишнього середовища... На сьогодні тільки такі рослини дозволено вирощувати в ЄУ:
— кукурудза MON-810, вона виділяє речовину, що вбиває комах-шкідників;
— Картопля «Amflora». Не призначена до вживання у їжу, використовується у виробництві паперу, пряжі, клею.

Якщо окремий член ЄУ ствердить небезпеку для людини вже дозволених рослин, він може заборонити вирощування на своїй території. Так, у Німеччині заборонено вирощування кукурудзи MON-810. Зворотня ситуація, себто дозволити на своїй території вирощувати заборонені у ЄУ рослини, є виключена.

Чи ці рослини дійсно вирощуюють у Німеччині/ЄУ?
З 2012 року у Німеччині не вирощують гентехнічно модифіковані рослини на продаж. У решті ЄУ вирощується гентехнічна кукурудза на площі 133’700 Га, переважно у Іспанії — це 1% усієї вирощуваної кукурудзи в ЄУ. Картопля «Amflora» не вирощується з 2012 року, до цього вона росла переважно у Швеції (15 Га) та Німеччині (2 Га).

З дослідницькою метою гентехнічно модифіковані рослини вирощуються зокрема в Німеччині, переважно у лабораторіях. Якщо дослідники хотять посадити їх у вільну землю, мусять дотримуватися певних норм безпеки: паркан, недопуск тварин, збереження відстані, транспортування та зберігання тощо.

Чи гентехнічно змінені аграрні продукти імпортуються до ЄУ з третіх країн?
У світі вирощування гентехнічних рослин концентрується на п’яти видах: сойові боби, кукурудза, бавовна, рапс та цукровий буряк. Також у незначній кількості вирощується картопля, папая, гарбуз і люцерна. Найбільші виробники це США, Аргентина, Бразилія, Індія, Китай, Канада.

Імпорт гентехнічно модфікованих продуктів харчування до ЄУ без дозволу заборонений... на сьогодні таких дозволів видано близько 50. Йдеться зокрема про деякі сорти кукурудзи, сої, рапсу та бавовни, а також один сорт буряка.  Дозволено також обмежений імпорт деяких інших продуктів, зокрема деякі рослини дозволено імпортувати лише у вигляді олії, підсилювача смаку чи глюкози.

Крім гентехнічно модифікованих рослин, чи можуть грати роль інші форми гентехніки?
Тут пишуть про три види гентехніки:
— зелена гентехніка — коли модифікують рослину таким чином, як неможливо це зробити за допомогою класичної селекції;
— біла гентехніка — виробництво органічних хімікатів за допомогою гентехнічно модифікованих грибів чи бактерій, зокрема йдеться про виробництво вітамінів, амінокислот, ароматизаторів;
— червона гентехніка — виробництво медикаментів та вакцин.

У публічній дискусії йдеться переважно про зелену гентехніку.

Наскільки поширена гентехніка для виробництва харчів для корисних тварин?
Більшість харчів для тварин вирощується у Німеччині, а тому вільна від гентехніки — це кукурудза, пшениця, ячмінь, трава. Однак, ЄУ імпортує 35 мільярдів тон сойових бобів, переважно з Північної Америки. Тут нема статистики, скільки з них гентехнічно модифіковані, а скільки ні. Більшість імпортованої сої, однак, гентехнічно модифікована: у США, Бразилії, Аргентині гентехнічно модифікована соя — це від 90 до 100%. Також імпортний рис чи рапс, призначений для тварин, може бути гентехнічно модифікований.

Чи гентехнічно модифікований харч може мати вплив на молоко, яйця чи м’ясо?
Нє.

Звідки я знаю, чи продукт харчування містить гентехнічно модифіковані інгредієнти?
Згідно з  європейським правом, це мусить зазначатися, якщо вміст такого компоненту понад 0.9%. На запакованих продуктах на етикетці мусить зазначатися: «Цей продукт містить гентехнічно модифіковані організми». На незапакованих продуктах ця інформація має бути на видному місці.

Чи в наших магазинах є продукти харчування, де грає роль гентехніка?
Таких у Німеччині дуже мало, йдеться переважно про імпортовані продукти. Відсутність ознакування не означає 100% свободи від гентехніки: якщо внаслідок технологічного процесу потрапляння таких продуктів неможливо уникнути, а їх менше від 0.9%, то ознаковувати це не треба згідно з європейським правом.

Також немає обов’язку ознаковувати інгредієнти, отримані за допомогою білої гентехніки. Заморожена піцца чи випічка для сніданку може містити амінокислоти або вітаміни, отримані за допомогою гентехнічно модифікованих організмів. Також йдеться про ензими, які використовуються у виробництві сиру, соку чи випічки.

Немає також обов’язку ознаковувати продукти типу молока, м’яса, яєць, що походять з тварин, які харчувалися гентехнічно модифікованими харчами. Німеччина не може згідно з правом ЄУ змусити імпортерів ознаковувати такі продукти. Федеральний уряд, однак, лобіює на європейському рівні впровадження можливості такого ознакування.

Як я можу знайти продукти, що вільні від гентехніки?
Орієнтуйтеся на позначку «Ohne Gentechnik». Міністерство дало право на використання цієї фрази об’єднанню «Lebensmittel ohne Gentechnik e.V.»

Продукти, позначені таким чином, не можуть містити гентехнічно модифікованих інгредієнтів. Заборонено також використовувати додатки типу вітамінів чи амінокислот, ароматизаторів, виготовлених за допомогою гентехніки.

Для продуктів тваринного походження (молоко, м’ясо тощо) це означає, що тварини теж заборонено годувати гентехнічно модифікованими харчами. Дозволено, однак, тваринам давати медикаменти, вакцини, вітаміни, вироблені за допомогою гентехніки.


Profile

noddeat: (Default)
noddeat

April 2017

S M T W T F S
      1
23 45678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Most Popular Tags

Style Credit

Page generated Jul. 10th, 2025 07:58 am
Powered by Dreamwidth Studios