Expand Cut Tags

No cut tags

Feb. 15th, 2015

noddeat: (new)
Сьогодні — чергова недільна інформація про фінанси. Ми знову поговоримо про державний борг.

1. Гроші — це борг
Люди, які маніпулюють суспільною думкою про розмір державного боргу і пиздець, який настане після досягнення певного його розміру, завжди говорять про розміру боргу в грошах. Славнозвісний годинник на вулиці Вол в Нью-Йорку показує величезні цифри у трильйонах доларів.

Однак, не слід забувати, шо таке гроші в принципі. Гроші — це боргові розписки, які людина отримує в обмін на її працю або певні ресурси (чи «блага», як вам більше хочеться). Центральний банк гарантує, шо, отримавши папірці в обмін на вашу працю, ви зможете їх пізніше обміняти на працю чи ресурси інших. Ну, центрального банку може вже і не бути, як у історії про швейцарський динар: вартість грошей виникає з того, шо в суспільстві вони визнаються як посередник між працею/власністю однієї та працею/власністю іншої людини. І саме в цей момент виникає борг: людина, як правило, не витрачає усі свої гроші відразу (ті, хто витрачають, називаються «бідними людьми»). Тобто частину грошей людина копить, шоб в майбутньому придбати собі шось, шо коштує кілька місяців, а то й років її праці. Гроші — це борг, просто людина, яка володіє грошима, є кредитором, що психологічно набагато комфортніше, ніж бути боржником. Але де є кредитори, завжди є боржники, а це в першу чергу ті, кому гроші потрібні не тільки в обмін на працю, а гроші потрібні, шоб почати працювати. Навіть банальному фермеру, щоб купити корову, потрібні гроші. Які він відпрацює, продаючи молоко і сир.

Повертаючись до державного боргу, ми бачимо, що «сплатити державний борг» не означає позбутися його, це лише означає, що хтось інший у країні буде в боргах. І якщо внаслідок цієї політики фермер не зможе купити корову в кредит, молочна промисловість наїбнеться.

2. Борг — це гроші
Тут слід уточнити про різницю між боргом, деномінованим у власній валюті, та боргом у іншій (зокрема резервній) валюті. Я буду говорити виключно про перше, що є привілеєм розвинених країн — США, Японії, Швейцарії, ОК, країн Єврозони. Ці країни продають облігації боргу лише у власній валюті, над якою мають контроль відповідні центральні банки (ок, з Єврозоною не так просто, забудьте поки шо про неї). Таким чином, якщо у США виникне нагла необхідність погасити свій борг, вони просто візьмуть принтер і надрукують 100500 трильйонів доларів, все.

У країн, що розвиваються, або ніхто не хоче купити борг за їх валюту, або готовий на це лише під великий відсоток, тому вони не мають такого привілею і змушені або частково, або повністю продавати борг у іноземній валюті (франках, доларах США чи єврах).

Так от, ми говорили про те, шо гроші — це борг, який тобі віддадуть у товарах і послугах. Шо ж таке облігації боргу? Облігації боргу мають певний визначений або ні термін, у який їх можна буде обміняти на гроші. Так, зокрема, фінансували себе УНР/ЗУНР під час їх короткого життя: надрукували облігацій, які обіцяли колись обміняти на гроші, коли все стабілізується. В мирний час країна продає облігації з чітким терміном сплати. Наприклад, ви можете зайти на сайт Федеральної фінансової аґенції та купити собі німецького боргу (мінімальна сума 50 єврів, здається). Облігації там бувають від 1 до 30 років (саме тому я минулого разу наголошував на некоректності лякання співвідношенням боргу до річного ВВП). Зрозуміло, що чим довший термін життя, тим більше сплачують відсотків:

© Finanzagentur GmbH, Bundesrepublik Deutschland

Німеччина ше продає облігації «денного боргу» — їх можна перетворити в гроші у будь-який зручний для кредитора момент, але там, як бачите з графіку, відсоток зовсім малий.

Отже, кредитор, що купує борг, отримує за це можливість отримати в кінці більшу кількість грошей. Утім, державний борг ніколи не купують з метою заробити: для цього треба покласти гроші на депозит у банк, там більші відсотки. Німецькі облігації так узагалі зараз негативний відсоток мають, а купують їх для безпечного зберігання дуже великих сум грошей: держава завжди має більше грошей, ніж будь-який банк у ній, а тому зберігання грошей у вигляді облігацій боргу є більш надійним, ніж у банку. Тому цим займаються люди, які оперують сумами з шістьома і більше нулями.

Таким чином, облігації державного боргу — це ніщо інше, ніж гроші з затриманим терміном сплати. Грубо кажучи, якщо у вас є три євра у грошах, ви можете купити на них пиво в будь-який зручний для вас момент, а якщо в облігаціях боргу — то тільки через рік, п’ять чи десять років.

Отже, підсумовуючи, гроші — це боргові розписки, що можуть бути погашені негайно та обміняні на товари і послуги; державний борг — це боргові розписки, які можна обміняти на товари чи послуги лише через певний час. От і вся різниця між ними.

3. А якщо борг — не у своїй валюті?
Якщо подивитися на цю мапу Європи, то може здатися, що Україна має менше боргів, ніж Швейцарія. Чи справді вона є, хоч і біднішою, але більш фінансово стабільною?


На жаль, ні: Швейцарія продає 100% свого боргу у власних франках, Україна ж має значну частину боргу (якщо не всю) в доларах США та єврах. Отже, для України борг — це не гроші, а справді зовнішні зобов’язання, які є шанс не погасити.

Нікому не подобається обвал гривні, але це — нормальна ситуація під час кризи, яка дозволяє уникнути фінансового колапсу (коли ціна на всі товари і послуги синхронно падає без очікування, поки продавці роздупляться, шо грошей в людей нема, і не почнуть сам знижувати ціни). На жаль, разом з гривнею мав також впасти і борг України, але цього не сталося, він навпаки у гривнях зріс.

Інша країна, що має трабли з боргом — Греція. Можна довго говорити про корупцію і блаблабла, але погодьтеся, шо фундаментальних причин для колапсу країни немає. Є лише криза, внаслідок якої драхма би впала трохи, ціни би обвалилися трохи, в країну б повалило більше туристів, і все б прийшло до норми.

Цього не сталося, бо Греція теж не емітує борг у власній валюті. Ну, тобто, номінально вона є частиною Єврозони, але Європейський центральний банк є незалежним від урядів країн-членів, він також не може викуповувати облігації боргу країн-членів Єврозони. Таким чином, ситуація Греції є набагато гіршою, ніж в України: не тільки борг є в чужій валюті, в ній також відбуваються усі розрахунки. У Греції немає можливості обвалити «гривню». Це тіки здається, шо було б в Україні євро, була б фінансова стабільність, а насправді це пастка.

Утім, про грецьку кризу, напевно, поговоримо краще в наступному випуску, коментаторів теж прошу утриматися від її обговорення в цьому пості.
noddeat: (new)
Я за своє життя був тільки у двох мусарнях в Україні, при чому останній раз — у 2002-му в Подільському РУМВС, куди наше військово-морське училище направляло всіх, хто лишився без студентського квитка. У мене його... спиздили в тролейбусі. Слідчий відразу сказав, шо взагалі-то мені тре на троєщинську мусарню пиляти, але раз мені треба лише довідку, а порушувати справу все одно ніхто не буде, то давай ми в протоколі збрешемо, шо студентський у мене спиздили на Подолі. Пізніше я чув, шо студенти за цю «послугу» платили хабарі, що вчергове доводить, що у корупції на 90% винні ті, хто дає, і лише на 10% — ті, хто бере. Ну бо ніби хто змушує платити за довідку про відмову про порушення кримінальної справи?

Виникла і тут в мене потреба подати заяву задля, по суті, довідки, яке дозволить мені не втратити спижжене, але ще не зняте з рахунку, бабло. У мене на вулиці є якась ментівня, але там пафосно написано «поліцайпрезідіум», тож я подумав, шо пролетаріат там не приймають. Погугливши, пішов у заклад «Поліційна інспекція Байройт Місто».

Відсутність злочинності відразу кинулася у очі: в ментівці нікого не було, але заходи безпеки такі ж, як і в УМВС: маленька кімнатка, будка з броньованим склом, всі двері відчиняються тільки чіпом. Через пару хвилин з’явився черговий і впустив поговорити до себе в кімнату: дуже добре, не люблю, коли зі мною спілкуються через скло, як зі злочинцем.

Через ше пару хвилин двері в святу святих відчинилася, і слідчий запросив усередину.
— Ну, шо у вас сталося?
— Ну я цейво, заяву би написати хотів...
— А, так це справа для крипо [кримінальної поліції].
Ну охуїти тепер, а це я куди потрапив? У відділ регулювальників руху?

Слідчий, однак, нахуй не послав і казав слідувати за ним. Спершу ми зайшли перетерти до якогось мужика, він покивав головою, і потім до кабінету слідчого. Далі все, як і в Україні, тіки в Подільському РУМВС слідчий писав ручкою на папері, а тут набирав на компі, доволі швидко. І ше якщо в РУМВС говорять суржиком і матом через кожне слово (це я не засуджую ніразу, якшо шо), то в байройтській поліції говорять франконським діалектом. Щоразу, як слідчому хтось дзвонив, рівень мого розуміння його слів падав приблизно до рівня розуміння нідерландської мови.

В результаті вийшла дуже cool story, bro, я вам скажу. Я думав, шо мені дадуть папір і скажуть самостійно це все писати, але, виявляється, слідчі виконують функцію письменників, тож треба лише поставити підписи, і все.

Як виявилось, ментівка на моїй вулиці — це саме те, куди мені треба було звертатися, тож вони і так пересилатимуть заяву туди. Поштою. Некологічно це якось, нє — слати поштою через квартал? З іншого боку, зате не послали мене самого туди топати, чого я спершу сподівався.

— А є у вас з собою аусвайс?
Даю паспорт.
— О, українське громадянство. Ну шо там з перемир’ям?
— Я в нього не вірю.
— Та, я теж думаю, шо Путін...
Далі нерозбірливо, але мені здається, шо слідчий сказав «хуйло».

Profile

noddeat: (Default)
noddeat

April 2017

S M T W T F S
      1
23 45678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Most Popular Tags

Style Credit

Page generated Jul. 12th, 2025 12:37 pm
Powered by Dreamwidth Studios