Expand Cut Tags

No cut tags

Dec. 16th, 2011

noddeat: (Default)
Можливо, я підзаїбав вас своїми постами про гроші, але треба. Дивовижно, але факт: купа іноземців, приїжджаючи до Німеччини, заводять рахунок в Дойче Банку, навіть не задумавшись про альтернативи. А дарма. Отже, цей пост — коротка інформація про те, де зберігати своє бабло.

Загальна інформація
1. Практично всі банки пропонують той самий набір послуг: онлайновий та телефонний банкінг, дебетова картка доступу до рахунку (картка EC) та, за бажанням, кредитка MasterCard або Visa. Вартість обслуговування рахунку: від нуля до десь 10 єврів на місяць. Принцип «чим дорожче, тим краще» тут не працює. Загалом, якість послуг ніяк не залежить від ціни. Більшість безкоштовних рахунків є такими лише за певних умов: одні банки вимагають мінімальний баланс, інші — надходження певної суми щомісяця, треті — певна кількість карткових транзакцій на рік, четверті — мінімальний оборот на рахунку.
2. Більшість банків дозволяють відкрити рахунок в онлайні, і навіть сплачують за це якісь гроші. Перевірка особи при цьому відбувається на пошті (процедура POSTIDENT). Важливо при цьому принести на пошту не лише паспорт, а й якийсь документ, що підтверджує, що ви мешкатимете в Німеччині понад 3 місяці (контракт, довідка про прийняття в універ етц). Поштою ж вам надішлють картку і пін-код (у різних конвертах, з інтервалом у кілька днів).
3. Щоб сплачувати за товари і послуги в інтернеті, і не тільки в інтернеті, картка не потрібна. Ніяка. Практично всі компанії підтримують оплату прямим дебетуванням (Lastschrift): ви вказуєте номер свого рахунку і клікаєте галочку «дозволяю знімати з мене бабло». Можна забути про «ой, треба сплатити за електрику/інтернет/воду/телефон, бо вимкнуть». Неавторизоване зняття бабла можна скасувати одним кліком, при чому протягом доволі довгого часу.
4. Приватні особи не можуть стягнути з вас бабла прямим дебетуванням, тому для, наприклад, сплати оренди квартири існує інша штука, що називається Dauerauftrag (платіжне доручення): ви доручаєте банку протягом певного періоду стягувати кожного певного числа місяця певну суму і перераховувати її іншій людині. Для параноїків є, звісно, і ручна опція банківського переказу.
5. Для авторизації транзакцій (зокрема, банківських переказів) юзається одноразовий код, що називається TAN. Мій банк підтримує дві форми кодів: паперову (надсилає мені звичайною поштою лист з сотнею кодів, потім просить ввести рендомний з них) та код, що надсилається на мобілу (smsTAN). Деякі банки беруть бабло за sms-ки, це треба уважно читати в списку оплат. Існує також форма chipTAN, що вимагає якогось дівайсу і чіпу. Хуйня, імхо.
6. Дебетова картка, яку банк надсилає після відкриття рахунку, називається EC karte або Girocard. За кордоном вона працює як Maestro, але всередині країни це ніщо інше, як картка для прямого дебетування через POS-термінали. Залежно від налаштувань термінала, пін може вимагатися або не вимагатися. Якщо пін не вимагається, вас зазвичай просять підписати чек. До речі, «пін» по-німецьки буде Geheimzahl, не лякайтеся, якщо автомат чи термінал попрохає вас це ввести :)
7. Кредитка у Німеччині є справжньою кредиткою. Тобто, на ній 0 єврів на рахунку, й при використанні іде в мінус. Дефолтовий кредитний ліміт — 500 єврів на місяць. Його можна збільшити, залежно від ваших доходів. В кінці кожного місяця витрачені кредиткою гроші знімаються з вашого рахунку (він не мусить бути в тому самому банку). Існують також кредитки «prepaid» та дебетові кредитки. Різниця між першими і другими в тому, що для отримання дебетової кредитки треба завести повноцінний банківський рахунок з позитивним балансом і EС-карткою, тоді як для prepaid-кредитки цього не потрібно.
8. Жити в кредит німецька фінансова система не вітає: отримати кредит дуже складно, а кредитний ліміт по картці треба погасити протягом місяця (для порівняння, британці казали, шо у них — до півроку).
9. Schufa. Кожного разу, як ви відкриваєте рахунок, нову картку тощо, відбуваються дві речі:
а) банк перевіряє вас у системі Schufa;
б) банк записує факт відкриття рахунку, видачі кредитки, збільшення ліміту тощо до цієї системи. Якщо ви візьмете шось в кредит, наприклад, квартиру, ця інфа туди теж потрапить;
Ви можете дізнатися все досьє про вас, надіславши відповідний запит. За бабки, ясен перець. Утім, якщо ви іноземець, то і досьє буде порожнє (що автоматично робить вас підозрілим для банків).
10. Банкомати в Німеччині об’єднані в дві великі групи: Cash Pool i Cash Group. Ви можете знімати бабло без комісії у банкоматах своєї групи. До CashGroup належать великі банки, зокрема Deutsche Bank та CommerzBank, до CashPool — Sparda-Bank, TargoBank та ряд маленьких банків. Банкоматів CashGroup набагато більше, якщо ви готівкова людина, напевно, юзайте їх. Я ж задовольняюсь одним-двома банкоматами в центрі кожного міста, що пропонує CashPool. Окремо слід згадати Sparkasse. Банкоматів у неї більше, ніж у всіх інших банків разом. В кожному селі. Як і відділень.
11. Є банки, що пропонують безкоштовне зняття грошей у всій Німеччині, а то й єврозоні.
12. Якщо ви розраховуєтесь карткою не в єврах, з вас знімають комісію за обмін валюти, що називається Auslandseinsatz. Залежно від банку, це від 1% до 2% від суми. Зверніть увагу на розмір цієї комісії, особливо в банках з «безкоштовним» рахунком. Зазвичай це чесна комісія, оскільки обмін відбувається за ринковим курсом на валютній біржі типу Forex, але деякі банки, додатково до комісії, можуть встановлювати свої власні, менш вигідні курси обміну. 
13. Якщо ви знімаєте гроші в банкоматі, зокрема в гривнях у Вкраїні, відбувається перерахунок гривень на долари за курсом банкомату (менш вигідний, ніж у обмінниках зазвичай), а потім відповідна сума в доларах знімається з рахунку. Перарахунок доларів на євро відбувається уже за ринковим курсом+Auslandseinsatz+комісія банку за зняття бабок в чужому банкоматі (в моєму випадку — 1 євро). Порахувати, скільки ви втратили, доволі складно. Утім, сума все одно виходить в межах розумного. Враховуючи вищеназване, знімати краще відразу великі суми, тоді менші втрати.
14. За законом банки мають надсилати вам щомісяця витяг з рахунку, відмовитися від якого неможливо, навіть якщо ви щодня логінитесь в онлайновий банкінг і самі дивитеся історію. Хуй би з нею, але банки беруть 55 центів за марку, якщо надсилають поштою. Кожного йобаного місяця я мушу залогінитись в онлайновий банкінг, натиснути кнопочку «Kontoauszuge», після чого генерується pdf, який треба прочитати. Якщо я цього не зроблю, автоматично висилається конверт паперовою поштою, а з рахунку стягується 55 центів. Утім, мій банк попереджує червоним кольором про те, шо треба натиснути кнопочку — це єдине, шо він може для мене зробити.

А тепер коротко про конкретні банки.

Sparda Bank
Це група банків, що діє під спільним лого. Заснували його в 20-х роках минулого століття німецькі залізничники. Це так званий комунальний банк: кожен клієнт є одночасно співвласником банку. Це його і плюс, і мінус. Плюси очевидні: банк некомерційний, не інвестує у всяку токсичну хуйню, не намагається тебе наїбати, і виживе в усіх кризах. Плюси ж є його мінусами: низькі відсотки за депозитами, та необхідність сплатити 52 євра членського внеску. Ці гроші блокуються до  часу закриття рахунку, після чого вони повертаються. Apparently, з них мають сплачуватися якісь дивіденди, але наразі я ніхріна не отримав, думаю, шо то буде пару центів :)

Умовно безкоштовний. На початку року знімається 7.50 за дебетову картку, і 30 єврів за кредитку MasterCard (її робити не обов’язково). Ці гроші повертаються в кінці року, якщо:
— було здійснено 50 транзакцій POS (дебетова картка);
— оборот 2500 єврів на кредитці (похер, через банкомати чи POS, чи інтернет).

Банкомати:
дебетова — без комісії лише в банкоматах CashPool;
кредитка — стабільна комісія 1 євро, в усіх банкоматах світу, незалежно від суми. Але не забувайте про Auslandseinsatz, який 1%.

Deutsche Kredit Bank
Не плутайте з Дойче Банком, між ними нічого спільного. DKB є дочірнім банком Баварського земельного банку (BayernLB), тобто є власністю штату Баварія. Але головний офіс його знаходиться у Берліні. Ну, так сталося. Це повністю онлайновий банк, своїх відділень у нього немає.

Це компенсується тим, що він пропонує картку DKB Visa, якою можна безкоштовно знімати в усіх банкоматах світу (так, так, світу). Підвох в тому, що Auslandseinsatz у цього банку — 1.75% (в т.ч. при безготівкових розрахунках). Утім, в усій єврозоні все одно виходить безкоштовне зняття.

За «мінус» на рахунку банк бере нереальний відсоток — 7%. На форумах читав скарги про те, що деяким іноземцям відмовляли у відкритті рахунку в цьому банку. Але загалом про нього позитивні відгуки. Напевно, я би теж там відкрив рахунок, якби знав про цей банк.

Sparkasse (Ощадна каса)
Це теж група банків, що діють під спільним логом. Власниками ощадних кас зазвичай є муніципалітети середньої величини міст. Ощадні каси є в кожному селі, банкомати та відділення є в усіх районах міст. Скрізь. На відміну від усіх інших банків, Шпаркасе не може відмовити вам у відкритті рахунку.

Для студентів рахунок безкоштовний, для решти — 3 євра на місяць. Плюс, 2 євра за кожен Lastschrift (одноразово). Комісія за зняття за кордоном та розрахунки не в єврах теж не дуже мала. Словом, радив би радше тим, хто любить готівку і спілкування з людьми. Note також, що це дуже консервативний банк в плані високих технологій. Хоча онлайновий банкінг є, що ще треба.

ComDirect
Це дочка другого найбільшого банка ФРН — CommerzBank-а. Який зараз має фінансові проблеми й може бути націоналізований. Але вас це в принципі не має хвилювати. Це один з небагатьох банків, що пропонує картку AmericanExpress, до речі.

Доволі непогані умови, безктоштовний рахунок з дебетовою карткою та кредиткою Visa. Входить до CashGroup, зняття без комісії в банкоматах цієї групи, а за кордоном — без комісії в усіх банкоматах карткою Visa. За обмін валюти комісія — 1%. Головне, не переплутати картки: в межах Німеччини комісія за зняття Візою — 3%, тому треба юзати дебетову картку.

VR Bank
Назва перекладається як «Volks- und Raiffeisenbanken» («народні та «райфазенові банки»). Це група незалежних кооперативних банків, керуються на тих же принципах, що й Sparda Bank(-и), і працюють під спільним логотипом. Слід додати, що ці банки не мають жодного стосунку до говнобанка з назвою «Райфайзен», зареєстрованого у Відні, і який володіє українським банком «Аваль». Просто в одних містах з історичних причин це називалося Volksbank, а в інших — Raiffeisenbank, за прізвищем Вільгельма Райфайзена, одного з творців перших кредитових спілок.

Нічого не можу про них сказати, крім того, що ці банки теж вимагають щось на кшалт  «членства», а рахунок у них коштує 4 євра на місяць.

TargoBank
Це один з небагатьох іноземних банків у Німеччині, що користується такою-сякою популярністю. Колись він був citibank-ом, але під час кризи 2008-го був проданий французам з Crédit Mutuel, які перейменували його на TargoBank.

Умовно безкоштовний, вимагає щомісячних надходжень певної суми (залежно від типу рахунку). Безкоштовне зняття готівки в банкоматах групи CashPool та в банкоматах Crédit Mutuel у Франції.

За кредитку треба платить, 30 єврів на рік (стандартна сума для багатьох комерційних банків).

PostBank
Банк німецької пошти, відділення і банкомати якого, як підказує Капітан, знаходяться в поштамптах. Входить до CashGroup, що уможливлює зняття готівки не тільки на пошті, а в банкоматах великих банків.

Безкоштовний для студентів, для решти умовно безкоштовний (вимагається щомісячне надходження 1000 єврів). Кредитка безкоштовна лише перший рік, потім 22 євра.

Кредитки без рахунку
Окремо слід згадати про кредитки без рахунку з гарними умовами:

1. Gebührenfrei MasterCard Gold, яку випускає люксембурзький Avanzia Bank. Повністю безкоштовна і без комісій, також немає комісії за обмін валюти. В чому підвох, спитаєте ви? По-перше, нема підтримки прямого дебетування. Щомісяця вам надсилають рахунок, і його треба сплатити вручну банківським переказом. По-друге, за запізнення сплати дуже високий відсоток. По-третє, за всю зняту за місяць готівку береться 1.84%. Ну, тобто, вона не є безкоштовна ніразу, але це цілком охуєнна штука як «бекап» на випадок, коли потрібні гроші, а доступу до основного рахунку нема.

2. Die schwarze MasterCard. Безкоштовна картка MasterCard «без дизайну» (тоїсть, чорна), її випускає Valovis Bank. 3% за зняття в банкоматі, 1.5% комісії за обмін валюти. На відміну від попередньої картки, сплатити за використані гроші можна зокрема прямим дебетуванням.

3. Deutschland Kreditkarte. 3% за банкомат, 1.75% за обмін валюти.

Загалом, тисячі таких карток, вони прикольні тим, шо якщо їх не юзаєш, бабло не знімається. Як бекап до основного рахунку. Різні супермаркети чи магазини теж таку херь пропонують, до речі.

Ach so
Загалом, цей пост не слід розглядати ані як рекомендацію, ані як рейтинг банків. Радше, як демонстрація того, шо є з чого обирати, і з вибором не слід поспішати.

Перед тим, як створити рахунок, варто ознайомитися з усіма прихованими оплатами. Ті, що я навів — лише вершина айсберґа.

P. S. Закриття рахунку
Перед тим, як виїхати з Німеччини, рахунок треба закрити. Що триває 3 місяці, але вас то вже не має обходити. Особливо якщо рахунок умовно безкоштовний: після того, як ви вже не мешкаєте в країні, й на рахунок перестають капати гроші, він перестає бути безкоштовним. Незалежно від того, чи є на ньому гроші, оплата за обслуговування буде капати регулярно. А в разі мінусового балансу ще й відсотки. Кінець кінцем накопичиться борг, а до цього тут ставляться дуже серйозно. Словом, рахунок треба закрити, це нескладно.

Profile

noddeat: (Default)
noddeat

April 2017

S M T W T F S
      1
23 45678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Most Popular Tags

Style Credit

Page generated Jul. 12th, 2025 03:33 pm
Powered by Dreamwidth Studios