Expand Cut Tags

No cut tags

Feb. 10th, 2015

noddeat: (new)
Чи помітили ви, шо у мене став трохи ліпший фотоапарат? Я думав спершу опитування замутити, але все одно правду ніхто не скаже :) Я думаю, не є таємницею, шо одна і та ж фотка сприймається по-іншому, залежно від того, чи заявлено буде, шо її зроблено на телефон, чи на дзеркальну камеру. Тим не менш, прийшов час, і я купив велику дзеркалку, сумочку для неї — оце все.

Сумочка для фотоапарата

Об’єктив поки шо ні, наразі в мене 18–55 мм, F3.5-5.6. 18 буває замало в приміщенні, але у продажу я бачив тільки фіксовані об’єктиви 10-12 мм. Можливо, розживусь їм, або заб’ю і буду просто юзати мильницю. 55 мм — однозначно замало, як і діафрагми 3.5. Раз уже купив дзеркалку, то хочеться фоткати дорожні знаки типу, шоб були в фокусі, а все інше розмите. Ну типу як цей келих, тіки ліпше:


Ну і для гір та пташок треба об’єктив типу 200-300 мм, як мені здається. Бачив у продажу об’єктиви для мандрівника 18-300 мм. Коштує як сама камера, тому не дивно, шо стандартний об’єктив такий обмежений. Ну це ше в мене є час почитати/розібратися.


1. Ціна
Я не купував дзеркалки рівно тому, шо 1000 єврів за фотоапарат не хочу віддавати. Тому хитра фірма Нікон хоче, шоб я віддав ці 1000 єврів, але протягом років: за другий-третій об’єктив, штатив, ше може шось. З іншого боку, об’єктиви можна юзати і в наступних фотіках, так шо нічого страшного.

Нікон 5100 — це модель 2011 року, за 5 років вона подешевшала у кілька разів. Ну і чудово, я все одно не заціню переваги нової моделі (якщо такі є).

2. GPS
У камері його нема, але підтримується можливість під’єднати зовнішній дівайс. Взагалі, професійні фотографи трохи нагадують лінуксоїдів: вони на твоє питання готові відповісти, чому це тобі не треба :) Словом, вони радять шукати фотоапарат не за наявністю GPS.

Не знаю, мені здається, шо для любительської фотографії похуй, яку модель брати, а от необхідність вішати додаткову хуйню напрягає. Геотагінг — це у мандрівної фотографії ключова штука: ну як це, нема функції позначення, де ти це фото зняв?

Чому я все-таки взяв фотоапарат без GPS, тоді як він є в його наступника D5300?
— тому шо це +200 єврів. Зовнішній GPS коштує 50-60 чи шось таке, місця займає десь як додатковий спалах;
— з досвіду користування мильничкою, внутрішній GPS без допомоги через інтернет довго і нудно шукає супутники. Якщо перелетів через океан, то взагалі пизда, може просратися тільки через кілька днів. Тому, незважаючи на наявність GPS-а, у мене багато фоток без позначених координат.

Коротше, треба чекати дзеркалок з A-GPS (assisted GPS), а ше ліпше дзеркалок з сім-картою, шоб не залежати від вайфая (який є не скрізь). А наразі я юзаю свою мильницю в режимі GPS-трекера і завантажую в папку зі світлинами свій шлях.

3. Не розпізнається, як флешка. Дебільна файлова система
Це біда і кенонів, і ніконів: при приєднанні кабелем до компа він не розпізнається як флешка, а розпізнається як камера. Шо це значить? Це значить, зчитування відбувається не через стандартну файлову систему NTFS (чи шо там, не FAT32 же?), а через недофайлову систему Нікона, коротше, читається файл Nikon.DSC (чи шось таке), де збережений список фоток. Шо це значить? Дві речі:
— менша швидкість. Суттєво менша швидкість копіювання файлів з камери на комп;
— комп не бачить папки, які я створив за межами камери, коли вставляв картку у свій планшет.

А я нашо це робив? Я кожен день перекидав фотки з папок з нечитабельними назвами у читабельні папки типу Antwerpen, Bruxelles, Beer museum і тп. Приїхавши додому, я виявив, шо ці всі папки комп не бачить, хоч ти усрись! Довелось іти на планшет, де є кардрідер, і перекидати фотки з картки на іншу флешку. Пиздець!

Я тут не можу сказати, яка з двох недофайлових систем дебільніша, напевно, у Нікона. У Кенона ти можеш виставити автоматичне створення нової папки кожен день, у її назві буде поточна дата. Це полегшує подальше сортування фоток. На цьому, однак, кенонівські можливості налаштування обмежуються.

У Ніконі такої опції нема, але можна обрати назву для папки, в якій зберігати фото. Обмеження 5 символів, такого фашизму нема навіть в MS DOS! І в реальності він створить папку D5100_5літерназви. Ну і то хліб: можна, будучи в Антверпені, зберігати фотки в папці D5100_Antwp, а будучи в Ґенті, взагалі пощастить: папка буде D5100_Gent_. Так-так, він додає знак підкреслення, якщо літер менше від п’яти.

У новішій моделі D5300 є вайфай і перекидання фоток в соцмережі, шо свідчить про те, шо тамтові інженери мислять як інженери і абсолютно не розуміють, шо треба людині, які купила дзеркалку. Їй нахуй не треба викладати фоточку в інстаграм — для цього є телефон. Але їй не завадить автоматичний бекап усіх фоток на Google Drive, Dropbox чи внутрішні сервери Кенона/Нікона. Адже людина, яка юзає дзеркалку, спершу обробляє фото, обирає найліпші, а потім викладає.

З іншого боку, є така хуйня як eye-fi. Вони декларують підтримку цієї камери і шо там якесь меню для неї з’являється наче. Ця штука вміє через Wi-Fi автоматично бекапити фотки на свої сервери. Не зрозуміло, як то працює з лінуксом. Ну, тобто, якийсь софт є, треба буде вивчити, перш ніж купити.

4. Кришка об’єктиву не знімається автоматично і автоматично не надягається назад
Уже тут сноби-професійні фотографи засміються і почнуть розповідати, шо професійній камері таке не личить. Однак, я абсолютно відмовляюся розуміти, чому перехід на ліпшу камеру означає деградацію такої важливої функції? Я же не прошу фокусну відстань кнопочкою змінювати!

Окей, бо об’єктив великий, і робити такий механізм зі шторками, як у мильниці, для нього дорого. Тоді чому кришку просто не закріпити жорстко на об’єктиві, ну типу, шоб вона була як двері, до нього приєднана? Це вже точно не високі і не дорогі технології, а допомагає її не загубити/не забути/не думати над тим, куди покласти.

І це може чомусь неможливо, або якось заважає фотографувати? Окей, тоді, БЛЯДЬ, чому вона просто не на ниточці хоча б прив’язана? Так, я знаю, шо продаються і вся хуйня, але але я ніколи не зможу толерувати необхідність таку ниточку окремо купувати, і не сильно розумію, чому її немає стандартно. Я же не штатив прошу!

5. Бібікалка при наведенні фокусу — wtf?
Я помітив, шо в сучасних смартфонах зникла колишня їхня біда — вони знімають мовчки. Видно, багато людей звичні до того, шо камера має бути гучною, тому і в телефони, і в мильнички додавали по дефолту звук, який довго треба було шукати в меню, як вимкнути.

Не подумайте: мені подобається дзвук дзеркала, яке перед зйомкою швидко піднімається, а потім опускається назад. Але я до нестями не люблю штучні звуки в камері, просто ненавиджу. Так от, у дзеркалки, де, здавалося б, стіки природніх звуків, теж вони є: при наведенні фокусу вона бібікає! От нахуя це? Шоб почути, шо фокус навівся? Нє, хуйня, навіть такий глухий, як я, дуже добре чує, як у об’єктиві лінзи рухаються. Плюс, у видошукачі в цей час миготять точки, де фокус навівся (у цій камері їх одинадцять). Тобто, бібікалка виконує суто декоративну функцію, яку ніхто не вимикає, бо не знає, як.

А, здавалося б, сноби-фотографи мають сказати, шо бібікалка непотрібна? А ні: бібікалка — потрібна, а кришка, зафіксована на об’єктиві та GPS — ні.

6. Ледве розібрався, як спалах вимикається
Такої опції, як вимкнути назавжди спалах і забути про його існування, тут немає. Є кнопка увімкнення спалаху, але вона його не дозволяє вимкнути, ну охуїти. Є два автоматичні режими: один, дефолтовий, там спалах вмикається автоматично в разі потреби (потребу камера придумує сама), вимкнути його неможливо. Я мало не усрався, коли думав, як це зробити. Однак, виявилось, шо треба було користуватися другим автоматичним режимом — він завжди без спалаху.

Вже потім я почитав і про режим P, де теж все є автоматом, крім тих параметрів, які ти сам вручну зміниш, там теж можна налаштувати вимкнений спалах.

Трошки по-дебільному зроблено це все, але я звик.

Спалах, слід зазначити, в дзеркалці можна юзати, і фотки навіть непаскудні виходять з ним, але я його не юзаю з інших причин: для мене фотографувати зі спалахом — це то само, шо їхати з дальнім світлом — мудацтво, словом, тому без реально нагальної потреби я нікого не сліплю цим (сліпити спалахом, нагадаю, можна не тільки людей, а й тварин).

Взагалі, було б круто, якби вбудований спалах був зйомним, і його можна було б викинути (і замінити на GPS звільнене місце). Ага, помрій.

7. Не сильно зрозумів, чому витримка обмежена 30 секундами.
Ну тобто зрозуміло, що в 99.9% випадків це більш, ніж достатньо, і все ж: чому я не можу лишити фотоапарат на 5 хвилин, наприклад? Є якась об’єктивна цьому причина, навмисне обмеження (типу в дорожчих моделях його немає) чи просто «цього нема, бо тобі це не треба»? Написав цей абзац, а через пару днів відкрив для себе режим «Bulb», де витримка ніяк не обмежується. Але все одно це незручно: треба постійно тримати натисненою кнопку фотографування. Тобто, якщо хочеться витримки 5 хвилин, то п’ять хвилин стій, як дебіл, з натисненою кнопкою. Це незручно, якщо ти хочеш поставити фотік на штатив і направити його на зоряне небо. Шось типу такого тоді повинно вийти (це 180 хвилин витримки).

Ну але і то хліб. І все-таки шкода, шо є тіки 30 секунд і Bulb. Хай би хоч до трьох хвилин зробили.

До мінімальної витримки (1/4000 c) у мене жодних претензій нема, звісно. До речі, у «старшого брата» D7000 максимальна витримка ідентична — 30 с, відрізняється лише мінімальна, вона менша — 1/8000 с. Чесно кажучи, єдина користь від витримки 1/4000 — це можливість сфотографувати лампочку:


Ну або там сонце під час затемнення ше.

Шо можна робити з ше меншою витримкою, я не уявляю.

8. Низький час життя батареї і дебільна зарядка
У оглядах пишуть, шо вистачає на 600 фоток. Не вірте тим, хто це пише! Двісті, або на 1 повний день, заряджати треба щовечора. Один раз мені вдалося зробити 400 фоток за день, але тільки тому, шо я багато фоткав серіями по 4-5 штук за раз: коли він робить серію (4 фотки за секунду), то по ходу батарея витрачається так само, як у випадку однієї фотки. Підозрюю, цифру 600 фоток придумали фотографи-сноби, як тільки серіями і фоткають, завжди.

Ну, ви можете сказати, шо це тому, шо багато механіки, на це витрачається енергія, але у мильниці теж об’єктиві при кожному увімкненні виїжджає/заїжджає.

Але найбільша ненависть — це дебільна зарядка, яка не має власного штекера. Якщо таку вставити у подовжувач, вона займе відразу дві розетки. У кенона хоча б в цьому ліпше зроблено все.


9. Немає вбудованої пам’яті
Насправді є, але вона використовується тільки як буфер. Тобто після фотографування фотки спершу потрапляють в буфер, потім з часом записуються (або після вимкнення фотіка), це все для швидкості, звісно. Як я зрозумів, у буфері може бути навіть сто фоток, шо при зйомці серіями дуже актуально.

Але чому немає можливості пофоткати, коли не вставлена в камеру картка? Ну і хай би ці фотки видалялися після вимкнення, я тільки для тестування. Враховуючи ше, шо камера продається без картки, це виглядає дивним. Але є стандартом, ще однією функцією, як тобі «не потрібна».

10. Немає можливості виставити горизонт
Точніше, є, але лише в режимі LiveView — це коли дзеркало піднімається, і ти на екрані бачиш те, шо буде на фотку, як у мильничці. Я так і не зрозумів, чим цей режим гірший від стандартного режиму, коли ти дивишся через видошукач те, шо тобі дзеркало показує, а під час фотографування дзеркало від матриці прибирається. Але фоткати мені більше подобається саме так. І у видошукачі нема намальованої сітки, спеціально, шоб я завалював горизонти і стовпи! Можна трохи орієнтуватися по фокусних точках — вони в рядок намальовані, але це все не то.

11. Неконфігурабельність стандартних режимів
Авжеж, є купа на колесику режимів для новачка: макро, портрет, гори, спортивні змагання тощо. Фотографи-сноби ці режими тупо ігнорують, обмежуючись P/M/A/S. В цих режимах можна виставити спосіб фокусування та ISO. І це все. Хотілося б, аби в таких режимах фотограф сам обирав, які параметри виставити, а які лишити автомату. І хай би ці стандартні режими по-своєму сконфігурував, навіть «неправильно»: просто тоді б в нього було кілька готових схем фотографування, які мають такі умовні назви. Шо, я хочу, шоб була більше, ніж одна кнопочка P? Саме так! І шоб для кожної кнопочки свої параметри запам’ятовувалися. А то якщо виставиш ISO 200, і воно таке буде у всіх режимах — неок.

12. Не фоткає, якщо фокус не навівся
Я пробував знайти, як це пофіксити, але не знайшов поки: якщо автофокус, на думку камери, погано навівся, зробити фотку неможливо. Це трохи нагадує поведінку продукції Apple: типу, ми ліпше за тебе знаємо, шо тобі треба. Зокрема таке трапляється вночі: камера не бачить, на чому можна сфокусуватися і не робить фотки. Але це зовсім нічого не значить: якщо виставити довгу витримку та ISO 6000, виходять досить прийнятні світлини.

Спершу я дурив камеру: наводив її на шось, шо можна підсвітити, а потім переводив у місце, яке мені треба, і фоткав. Потім відкрив для себе ручне фокусування: виявляється, це просто і повністю ліквідує проблему (але все одно це все бісить). Може заразом це може підвищити час життя батареї, бо підозрюю, шо мотор автофокусу багато жере? Хз, не пробував ще.

І чучуть не моєї критики
Існує стереотип, шо виробникам вигідні тільки фап-фап відгуки, а критичні їм не вигідні. Хуйня! Я сам спершу уважно прочитав критику цього фотоапарату, а потім тільки прийняв рішення його придбати. Критика, утім стосувалася зовсім не тих речей, які я тут перерахував, а тому, може, мій огляд комусь стане в нагоді (не для цієї, так для іншої моделі Нікона — думаю, багато з цього їх усіх стосується).

А ось і критика від фотографів:
— в камері немає власного автофокусного мотору. Це означає, шо старі об’єктиви без мотору до нього не підходять. Це також означає, шо для цієї камери треба купувати об’єктиви з мотором, подорожче. У інших оглядах я почитав, шо це хуйня і шо зараз всі об’єктиви мають мотор. Ну хз, але цей мінус для мене мінусом не є;
— немає кнопочки чи крутилки для зміни ISO, його можна поміняти тільки через меню. Це і правда незручно, навіть для такого новачка, як я, але хоч виставляти ISO і незручно, але не занадто незручно: чотири кліки в меню, якщо бути точним. Проживу без цього, але років за 3-5 матиму на увазі це при апгрейді;
— в режимі LiveView неможливо виставляти діафрагму, та сама фігня у відео. Взагалі, я відео не записував ще на цю камеру, але шось там скаржиться народ, шо не можна виставляти параметри на льоту;
— тільки 11 точок фокусування. Ну хз, мені поки шо і їх вистачає, хоч би з ними розібратися. В деяких випадках вручну поставити одну точку фокусування дає ліпші результати: одного разу я примудрився, фоткаючи келих з пивом, сфокусувати все, крім цього келиха — він вийшов у розфокусі!
— в ручному режимі колесико змінює витримку. Щоб змінити діафрагму, треба крутити колесико при натисненій кнопці +/–. У інших моделях натомість два колесика — одне для витримки, інше для діафрагми. Це дрібна незручність, яка може перерости у велику в ситуації, коли треба багато і часто міняти ці два параметри. Поки шо такої потреби не виникло;

І трошки позитиву, нє?
Ну, крім самого факту поліпшення фоток від використання дзеркалки, тре відмітити такі зручності:
— екран, що повертається. Як я без цього жив раніше? Повернути під кутом екран, увімкнути LiveView, перекинути камеру через паркан і, тримаючи її високо над головою, бачити, що буде в кадрі — це безцінна функція;
— непотрібно взагалі вмикати екран (який жере батарею) у більшості випадків: значення витримки, діафрагми, ISO дублюються у видошукачі;
— хороший хелп в меню, будь-яка фіча коротко пояснюється при натисненні кнопки. Це допомогало розібратися, шо до чого;
— в усіх пунктах меню по дефолту обраний той, де ти був попередній раз;
— стабілізатор в об’єктиві (VR), я хуй знаю, шо робить, але з ним у сутінках є більше часу попрацювати без штатива, перш ніж світлини почнуть розмазуватися. Утім, на високих ISO вони не розмазуються;
— «внутрішній фотошоп» має навіть більше «свистоперділок», ніж у моїй мильничці. Серед цікавих для мене варіантів обробки є режим «selected color» (обираєш колір, і він все, крім цього кольору, робить чорно-білим. нормально працює для яскравих, контрасних кольорів. інакше трапляються збої типу білий папір стає зеленуватим і тп) та режим перетворення фотки на малюнок. Все інше не зацікавило.
noddeat: (new)
Багатогранне місто:



Різнокольорові палички з назвою станції — на всіх вокзалах Бельгії. Це також дозволяє здалеку побачити вокзал.

Зала очікування на платформі — люблю таке:


Вокзал не виділяється нічим, крім підземної стоянки для велосипедів:


Чесно кажучи, я не пам’ятаю, де я бачив останній раз такі підземні стоянки. Навіть у Нідерландах вони надземні. А роверів тут просто дохуя, хоча при цьому в самому місті не сказав би, шо їх багато:




Ну, стоянка для машин тут теж є:


Вокзальний смітник, типовий:

Я довго думав над тим, PWD — це пластик чи ні? Бо в Німеччині синій колір — це папір, але тут для нього інший колір передбачений. Довелось заглядати у смітник, шоб переконатися.

Я вам казав, шо табло у Бельгії показують детально увесь маршрут слідування?




Окремі розклади для будніх та вихідних днів. У Німеччині роблять інакше: є спеціальний значок для позначення, шо потяг ходить у будні/вихідні:


Бельгійський розклад виглядає зручнішим, але не враховує всієї складності німецького руху: є потяги, що їздять лише в певний день тижня, або в усі дні, крім суботи — коротше, в ідеалі тре надрукувати паперовий розклад на кожен день та міняти його — геморно, тому ніхто цього не робить.

Зненацька, компресор з манометром для велосипеда:


Нідерландська мова, як я писав, звучить для того, хто знає німецьку, дивно. Наприклад, знак стоянки зі словом «зплативший» (sic). В принципі, зрозуміло, але дивно:


Цікава конструкція велостоянки, не зустрічав такої. Тут велосипед тримається у вертикальному положенні за рахунок керма, що тримається на підпірці:


Для паркомату виділили окремий острівець, бо на тротуарі нема для нього місця. Утім, я не сильно розумію, навіщо потрібні тротуари, по яких неможливо ходити. В деяких країнах (не будемо показувати пальцем) тротуари широкі, але водії паркуються на них і лишають приблизно стільки місця:


В таких старих містах із вузькими дорогами вони мають бути shared space (спільний рух автівок і пішоходів), як на мене.

Оце мені в Бельгії та Нідерландах подобається — тут намагаються на більшості перехресть з рівноцінним пріоритетом ставити такі попереджувальні знаки. Це дуже актуально, бо часто ти тупо не усвідомлюєш, шо за тим будинком якась вулиця іде:


А як то в Німеччині? Та ніяк, абсолютна більшість аварій — це коли хтось комусь не дав дорогу, а другий водій не встиг загальмувати.

Тут не просто попереджують про Великого Брата, а й пишуть його адресу з поштовим індексом. А ше для вас цінно дізнатися, шо ця камера висить з 21 березня 2007 року:

Profile

noddeat: (Default)
noddeat

April 2017

S M T W T F S
      1
23 45678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Most Popular Tags

Style Credit

Page generated Jul. 10th, 2025 06:18 am
Powered by Dreamwidth Studios