noddeat: (new)
noddeat ([personal profile] noddeat) wrote2015-05-06 07:19 pm
Entry tags:

Tesla Powerwall — цікава штука, але поки шо безсенсовна

Ось ця стаття все гарно розписує:
— немає більшої країни, ніж Німеччина, шо буде в майбутньому страждати від непов’язаності генерування та споживання електрики. Ідеї, як зберігати енергію, є навіть божевільні є а ля піднімати воду в озеро нагору (така собі ГЕС навпаки [редаговано] — ГАЕС), а потім спускати її назад,, схема «power to gas» тощо, але всі вони [редаговано] або дорогі, або в майбутньому їх ємності не вистачить;
— для звичайного споживача, шо має сонячні панелі на даху, Тесла пропонує не продавати струм у мережу, як це робиться зараз, а зберігати його в батарейці та юзати, коли є потреба. Це все охуєнно, але в крутий сонячний день 3 кВт-год може їбашити сонячна панель, тоді як ємність батарейки то 10 кВт-год — вистачить її на 3 з гаком години таким чином;
— додатково до коштів батарейки 3500 USD Тесла «забула» згадати про інвертор, шо коштує 1000 єврів (у США — 1000-1200 USD). Автори німецької статті порахували, шо це все разом з часом життя батарейки та інверторів дає кошт зберігання енергії 12.5 центів/кВт-год.

(далі від мене)
Приблизно стільки отримує власник сонячної панелі від продажу енергії в мережу, тому все, шо батарейка зберігає, коштуватиме –25 центів/кВт (неотриманий прибуток від продажу електрики+кошт зберігання в батарейці). Це не сильно відрізняється від вартості електрики з мережі (25–30 центів), а якщо він отримає понад 12.5 центів за свою сонячну енергію (електрика з панелей, встановлених до 2003 року,  субсидується доволі серйозно, зараз уже ні), то це робить справу навіть збитковою. Наприклад, ось цей калькулятор на Байройт дає 26 центів/кВт-год (вартість сонячної панелі уже включена в цю ціну), хоча я б не сказав, шо у нас дохріна сонця, так шо Tesla Powerwall мені особисто коштувало б –38,5 центів — це сильно збитково. Порахуйте то само для Каліфорнії — там же це ще збитковіше.

Ну, тобто, ідея-то хороша, але поки шо мало вигідна. Або батарейки мають сильно подешевшати, або хтось придумає шось принципово нове у зберіганні енергії.

[personal profile] ichthuss 2015-05-06 05:49 pm (UTC)(link)
>...є навіть божевільні а ля піднімати воду в озеро нагору (така собі ГЕС навпаки)...

А що тут божевільного? Так роблять вже більше ста років.

[identity profile] noddeat.livejournal.com 2015-05-06 06:29 pm (UTC)(link)
ну божевільна в смислі коштів. якщо роблять і це не так дорого, як я думаю, то ок.

[personal profile] ichthuss 2015-05-06 06:35 pm (UTC)(link)
Судячи з того, що ГАЕС - здається, основний промисловий метод запасання енергії в маштабах енергосистеми, думаю, це найдешевший спосіб.

[identity profile] noddeat.livejournal.com 2015-05-06 06:42 pm (UTC)(link)
хм, і справді: 7 ҐВт такого добра є в країні, зберігати може загалом до 40 ҐВт-год.

[identity profile] vdyak.livejournal.com 2015-05-06 08:01 pm (UTC)(link)
стосовно "але в крутий сонячний день 3 кВт-год може їбашити сонячна панель"
Як ти це підрахував? Це все залежить від сумарної потужності сонячних панелей. Наскільки я цікавився то в середньому за літній день генерується в 5-6 разів більше від потужності панелей.

Тобто якщо ти кажеш що за день згенеровано 3 кВт, значить потужність панелей десь 500-750 Вт/год, це раптом дві три панелі.

Є статистика по панелям які має один дядечко в селі під Львовом. Він електроенергію продає по зеленому тарифу. Так в нього в день в літнй період (травень-вересень) в середньому 55 кВт генериться. А сумарна потужність його панелей 10 кВт/год. (максимум дозволений в Україні для зеленого тарифу)

І ще одне, читав статтю де дуже детально розібрали теслівські паверволи. Так виглядає що 10 кВтний павервол не призначений для щоденого використання оскільки має досить малий ресурс циклів зарядки (500-1000), відповідно це більше як бекап варіант(упс для хати), а от 7 кВтний якраз має великий ресурс циклів (~3000), і якра придатний для зберігання сонячної енергії, чи нічної. По факту виглядає на то що залізо всюди однакове, просто програмно обмежена максимальна ємність, що і продовжує ресурс циклів зарядки.

По факту зелена енергетика ще дуже довго буде дорожчою за незелену, і її зберігання в тому числі. Але є місця де інших варіантів нема, а коли є достатньо грошей то це просто як ще один варіант. Як з машинами, можна їздити на форді за 20тищ, але ж є достатньо людей які купляють мерсиза 60 тищ. З українскими тарифами на електроенергію, встановлення 400 Вт сонячних панелей = 1 рік користування електроенергією в тому числі і для опалення.

[identity profile] noddeat.livejournal.com 2015-05-06 08:09 pm (UTC)(link)
>Як ти це підрахував?

це не я, це стаття за посиланням на підставі якихось усереднених даних.

>відповідно це більше як бекап варіант(упс для хати)

питання тіки в тому, чи такий упс має економічний сенс порівняно з упсом малої ємності+дизель-генератор. Конкретно в Штатах проблеми з електрикою є наслідком катаклізмів (а ля торнадо/цунамі тощо) і швидко не фіксяться. Не думаю, шо батарейка шось в цьому плані поліпшить порівняно з дизелем.

[identity profile] vdyak.livejournal.com 2015-05-06 08:14 pm (UTC)(link)
ну тут питання споживання, думаю що якщо буде катаклізм, то людина буде розуміти що прасувати одяг, вмикати посудомийку/пралку/фен і т.д. не варто.

[identity profile] noddeat.livejournal.com 2015-05-06 08:21 pm (UTC)(link)
Ну так.

І, з іншого боку, напевно під час катаклізму дістати дизель для генератора теж стає проблематично, бо його перестають завозити на заправки, так шо економити треба в будь-якому випадку.

[identity profile] vdyak.livejournal.com 2015-05-06 08:31 pm (UTC)(link)
ну і заправки без світла теж не працюють, але можна в хаті бочку мати.
Такий павервол якраз для віялових відключень )))

[personal profile] ichthuss 2015-05-06 10:03 pm (UTC)(link)
А що, в америках на заправках немає дизель-генераторів?