Я бачу, моїм читачам більше подобається про репресії знати, ніж про демократичні методи виховання суспільства, або? Ну раз про репресії, напишу про те, які кари очікують поганих водіїв у Німеччині, тим паче шо якраз від першого травня в країні відбулася реформа системи штрафних балів:
— тепер їх будуть давати тільки за реальну небезпеку в дорожньому русі, а за все інше балів давати не будуть. Зокрема немає тепер штрафних балів за проїзд у «екологічну зону» великих міст без відповідної наклейки, за їзду без номерів чи з непройденим техоглядом;
— права будуть забиратися після 8 балів, раніше після 18, але теж менше балів видають за кожне порушення. Раніше за порушення, за який наступав бан, давали 4 бали, тепер 2.
Власне, бан на термін 1–3 місяці — це цікавий спосіб покарання, аналогу якому в інших країнах немає (або я про це не знаю, просвітіть мене). Він видається за:
— перевищення швидкості на 30 км/год у місті та 40 км/год за містом;
— недотримання безпечної відстані, менше від 0.3 півспідометра (15 м при 100 км/год);
— небезпечний обгін або зміна смуги руху;
— перевищення 0,5 ‰ алкоголю;
— небезпечний проїзд на червоне світло або проїзд на червоне світло, що горить понад 1 секунду.
Видно вважається, що такі речі частіше роблять водії, які мешкають у країні та використовують автомобіль щодня. Ну бо шо таке один місяць бану для туриста? Або для «водія вихідного дня» типу мене? Не покарання взагалі. А от для тих, у кого водій — це професія, або невід’ємна частина роботи, це дуже критично. Утім, німецька поліція гуманна: тобі надсилають листа з проханням повідомити, коли вам буде зручно (!) пройти цей бан, надається можливість обрати будь-який час протягом півроку. Трапляються теж випадки заміни бану на штраф, якщо автомобіль дуже потрібен для роботи, але це якщо пощастить мати справу з лояльними мєнтами, і у вас дуже добре комунікативні навички.
Ой, я ж казав, шо про гуманізм більше не буду, треба про репресії. Виконання бану не контролюється. Точніше, права у вас на цей час заберуть, але хто ж заважає їздити без прав?
Straßenverkehrsgesetz заважає: 6 місяців тюрми або 180 денних доходів штрафу дають за їзду без прав і порушення бану (якщо ви не маєте регулярного заробітку, денний дохід порахується виходячи з ваших доходів протягом року, стану рахунку тощо). Така сама кара загрожує власнику автомобіля, що дозволив такому водію керувати його автом (але тут хороший адвокат може врятувати, якщо він доведе, що ви «не знали» про це). Заувага: під «їздою без прав» слід розуміти «їзда без права на керування», а не »їзда без документів«. Забуті вдома права — це не їзда без прав, вас по базі можуть пробити легко. За це теж є штраф, але символічний, 10 єврів, за те, шо поліціянт був змушений кнопочки в ноутбуці набирати.
Однак, найстрашніше, шо може статися з німецьким водієм — це
Medizinisch-Psychologische Untersuchung (MPU) (медично-психологічне обстеження), в народі відоме як »Ідіотентест«. Чого він так називається, ви зрозумієте, коли прочитаєте, за що ж його дають:
— за алкоголь і наркотики. Для алкоголю має бути перевищення 1,6 ‰. Це стан «ужраний», для моїх параметрів, наприклад, це півпляшки горілки протягом трьох годин. Для канабісу теж є якісь ліміти, для інших наркотиків, здається, потрібен лише сам факт їх уживання;
— за набирання кількості штрафних балів, близької до прощавання з правами (ну, наприклад, на червоний проїхатися рази три);
— за злочинні дії. Тут я не знаю, шо мається на увазі, пишуть про агресивне водіння, певно пов’язане теж з ДТП.
Тест MPU потрібно пройти, якщо водій хоче зберегти свої права (якщо їх вже забрали — щоб отримати нові). Велосипедистам теж можуть призначити цей тест: вважається, якщо якщо ви сіли убухані на велосипед, то рано чи пізно сядете убухані за кермо. 1,6 ‰ — це в принципі дохуя, звичайна людина в принципі не зможе на велосипеді триматися в цьому стані. Відповідно, якщо ви сіли і змогли таки їхати, то з великою ймовірністю ви вже хронічний алкоголік, який себе контролювати не може.
Щиро кажучи, я маю досить приблизне уявлення про цей тест, тому якщо хтось з моїх читачів його проходив, він (вона) може поділитися анонімно в коментарях. Як випливає з його офіційної назви він складається з медичної частини, в якій перевіряється, чи може людина жити без речовин протягом тривалого часу. Не бухати приблизно півроку і принести результати аналізів, які це підтверджують — це, як пишуть в інтернетах, необхідна умова для того, щоб пройти цей тест. Ось на цьому відео коротко описується медична частина, тут лікар міряє тиск, перевіряє, чи руки не трусяться і бере аналізи крові та сечі:
Друга частина тесту — це розмова з психологом, завдання якого:
— розібратися, чому ти
ідіот здійснив безвідповідальний вчинок за кермом;
— перевірити, чи змінила людина свій підхід до свого здоров’я, до безпеки руху і яка ймовірність того, шо вона цей вчинок у майбутньому повторить.
В інтернетах можна знайти, як правильно відповідати на питання психолога, щоб пройти тест. Я не психолог, тому не знаю, наскільки реально його наїбати. Видається мені, шо нереально, навіть якщо почитати інтернети і спробувати відповідати «правильно».
Наприклад, відповіді в стилі «я помилився, більше бухати і сідати за кермо не буду, точно-точно, мамою клянуся» для психолога означають, що людина не усвідомлю проблему і що вона буде бухати і сідати за кермо і надалі.
Для алкоголіків і наркоманів єдина можливість пройти цей тест — це усвідомити свою залежність і подолати її. Або продовжувати бухати і більше ніколи не сідати за кермо: суспільство вільне, вибір завжди лишається за людиною.
Наскільки це ефективно і чи можна цю політику застосувати в інших країнах?